ಇಜ್ಬಾನ್ ಸ್ಟ್ರೈಕ್ ಲೈಫ್ ಪಾರ್ಶ್ವವಾಯು

ಇಜ್ಬಾನ್ ಮುಷ್ಕರ ತೀವ್ರವಾಗಿ ಗಾಯಗೊಂಡಿದೆ
ಇಜ್ಬಾನ್ ಮುಷ್ಕರ ತೀವ್ರವಾಗಿ ಗಾಯಗೊಂಡಿದೆ

İzmirliler haftanın ilk gününe grevle başladı. İzmir Banliyö Sistemi A.Ş. (İZBAN) yönetimi ile Demiryol-İş Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca İZBAN çalışanları greve çıktı. Günde 300 binin üzerinde yolcu taşıyan İZBAN’daki grev, en çok kent içi trafiğini vurdu.

Büyükşehir Belediyesi otobüs sefer sayılarını arttırırken, grevi kırmak için de iddiaya göre emekli makinistlerden oluşan taşeron personeli devreye soktu.

İŞYERLERİNE YÜRÜDÜLER

24 dakikada bir yapılacağı açıklanan takviye İZBAN seferlerinin 45 dakikaya kadar gecikmesi tepkilere neden oldu. İzmirlilerin işyerlerine gitmek için özel araçlarını kullanmaları ise trafiği durma noktasına getirdi. Kilitlenen trafikte mahsur kalan bazı vatandaşlar balık istifi yolculuk yaptıkları otobüslerden inip yürüyerek işyerlerine giderken, geç kalan vatandaşlar da tepki gösterdi. Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, “Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz” dedi.

İZBAN işçilerinin örgütlü olduğu Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi, TİS görüşmelerinde 342 çalışan için çıplak maaşlarına yüzde 28, fazla mesai ve ikramiye gibi sosyal hakları ile birlikte de toplamda yüzde 65 oranında zam istedi. Büyükşehir Belediyesi ise 1 Ocak 2018’den bu yana zam almayan İZBAN işçilerine ise yüzde 21 zam teklif edince TİS görüşmeleri tıkandı.

TAŞERONLA KIRMA ÇABASI

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi, dün sabah saat 05.00’da Alsancak Garı ve Halkapınar Aktarma İstasyonu başta olmak üzere tüm İZBAN duraklarına ‘Bu işyerinde grev vardır’ yazılı pankartlar asarak, resmen greve çıktı. Grev nedeni ile İZBAN çalışanları iş bırakırken, Aliağa- Çiğli ile Adnan Menderes Havalimanı-Selçuk arasında tren seferleri durdu. İZBAN yetkilileri grevi kırmak ve mağduriyeti azaltmak için yasa gereği grevde olsa çalışması gereken yüzde 10’luk dilimde bulunan taşeron personeli devreye soktu. İZBAN 06.30-11.00 saatleri ile 16.00-22.00 saatleri arasında 24 dakika ara ile seferlerine devam etti.

TRAFİKTE UZUK KUYRUKLAR

Günde 300 bin kişi taşıyarak kentin yükünü omuzlayan İZBAN’ın çalışmaması nedeni ile birçok vatandaş belediye otobüslerinde balık istifi yolculuk yaptı. Otobüste eziyet çekmek istemeyenler ise özel araçları ile yollara çıkınca kent içi trafiğinde uzun kuyruklar oluştu.

Hal böyle olunca kilitlenen trafikte araçlar ve belediye otobüsleri güçlükle ilerledi. İzmirliler okullarına ve işyerlerine geç kalırken, bazıları çareyi otobüslerden inip yürümekte buldu.

70 YILDA 3 GREV YAPTILAR

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, Alsancak Garı’nda grevdeki işçilerle birlikte açıklama yaparak, İZBAN yönetiminin kamuoyuna duyurduğu rakamların doğru olmadığını, en yüksek ücret üzerinden yapıldığını öne sürdü. Ervüz, ” Grev bir anlamda işsizlik anlamına geliyor. Hiç istemedikleri halde açlık sınırının altında ücret teklif eden işverenimiz tarafından grev yapmaya zorlandığımızın herkes tarafından bilinmesini isteriz. Biz Demiryol İş Sendikası olarak grev seven bir sendika değiliz. 70 yıla yakın geçmişimizde yaşadığımız onca zorluğa, onca krizlere rağmen 3 kez grev yapmak zorunda kaldık. İZBAN çalışanları karınlarını doyuracak ücret almak için grev yapıyorlar. Hiç kimse işsizliği, ücret almadan yaşamayı başka türlü göze almaz” diye konuştu.

KIRILMAK İSTENİYOR

İZBAN’da taşeron personel ile 24 dakikada bir sefer yapıldığını belirten Ervüz, “Bizim yaptığımız 269 sefere karşılık şu an 4 set ile 24 sefer düzenlemesi planlanmış. Ancak bu seferlerin yapılabilme şansı uzun vadeli değil. Yapamazlar. Bakım isteyecek, yolcu yoğunluğu olacak. Şu an makinist arkadaş Şirinyer İstasyonu’nda kapıları kapatamıyor. Bunun fazla yürüme şansı yok ama işveren her zaman olduğu gibi işverenliğini yapacak. Bizlere el uzatmak yerine taşeronun eliyle grev kırıcılığı yapmak istiyorlar. Bunu başarma şansları yok. İZBAN işçisi kararlı, dirençli. İZBAN işçisi bu işi sonuna kadar götürecek. Kazanan İZBAN işçisi olsun” şeklinde konuştu.

ZEYBEKCİ DE AÇIKLAMA YAPTI:

MHP ve BBP İzmir İl Başkanlıklarını ziyaret eden AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Zeybekci İZBAN grevi hakkında açıklamalarda bulundu. Grevin bir hak arayışı olduğunun altını çizen Zeybekçi, “İnşallah en kısa zamanda çözülür ve İzmir halkı mağdur olmaz” dedi.

Zeybekci, “İZBAN grevi bir haktır; bu çerçevede kalmasını da temenni ediyoruz. Ama diğer taraftan da İzmir halkının bir mağduriyeti vardır. İZBAN’ı kullanan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için biz de elimizden gelen gayreti göstereceğiz. TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzde 50’şer hisseye sahip. Biz de taraflarla bu konuda katkı verebileceğimiz alanları tespit edeceğiz. İlgililerle, her iki tarafla da görüşeceğiz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile temas halindeyiz. Onunla da bu konuyu istişare edeceğiz” diye belirtti.

SOSYAL MEDYADA HALKTAN TEPKİ YAĞDI

Ozgrmft: “Grev haktır! İzban grevinin İzmir halkı için yarattığı mağduriyetin tek sorumlusu patron postuna bürünerek emekçilerin haklarını yok sayan belediyedir.”

Yakup: “CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi yıllarca bitiremediği ancak hükümetin desteği ile hafif raylı sistem İZBAN’ı bile yönetemiyor. Kılıçdaroğlu’nun ‘Her şehri İzmir gibi yöneteceğiz’ dediğine bakınca insan ürperiyor. Allah korusun.”

Osamnlıc: “Türkiye’yi İzmir gibi yapacağız diyen gerçekler aman uzak durun”

Mahmut Başer: “Hakkını aramaktan korkan kim acaba.. Bu arada İZBAN greve başlamış. İzmir’i yönetmekte zorlanıyorsunuz ülkeye talibiz diyorsunuz, Allah korusun”

Tugay Can: “İZBAN işçisine ‘Vatandaşı mağdur ederek hak aranmaz’ gibi saçma tepkiler var.”

ಮೂಲ: ನ್ಯೂ ಸೆಂಚುರಿ

ರೈಲ್ವೆ ಸುದ್ದಿ ಹುಡುಕಾಟ

ಕಾಮೆಂಟ್ ಮಾಡಲು ಮೊದಲಿಗರಾಗಿರಿ

ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು